środa, 9 listopada 2011

Żwirek silikonowy dla kota

Żwirek silikonowy dla kota

Wielu właścicieli kotów bezskutecznie poszukuje uniwersalnego żwirku dla swojego pupila. Ciągłe zaglądanie do kuwety i odsiewanie nieczystości bywa bardzo męczące i czasochłonne. Dla osób ceniących sobie wygodę oraz niczym niezakłócony zapach w mieszkaniu stworzono żwirki silikonowe.

W rzeczywistości wykonany jest z krystalicznego krzemu i ma postać przeźroczystych kryształków wyglądających jak potłuczone szkło, lecz w dotyku przypominających plastik.

Żwirek silikonowy - zalety

Żwirek silikonowy posiada doskonałe właściwości pochłaniania zarówno wilgoci jak i nieprzyjemnych zapachów. Mocz jest pochłaniany i gromadzony wewnątrz granulek, gdy granulki są już maksymalnie nasączone płynem, zmieniają kolor. Dzięki tym właściwościom, żwirek silikonowy jest bardziej wydajny niż odpowiedniki z bentonitu czy drewna. Nie ma również potrzeby ciągłego odsiewania żwirku zbrylonego wokół odchodów lub moczu. Odchody które należy usunąć są wysuszone, mocz jest usuwany razem ze zużytą częścią granulek. Pozwala to na stosunkowo rzadką wymianę żwirku, producenci deklarują, że jedno opakowanie powinno wystarczyć na 3 do 4 tygodni, w przypadku, gdy z kuwety korzysta jeden kot. Taki wynik można uzyskać dzięki temu, że usuwa się tylko część zużytego żwirku jednocześnie uzupełniając niewielką ilością nowego.

Żwirek silikonowy - wady

Nie jest niestety produktem idealnym. Jedną z niewielu wad, jest brak możliwości wyrzucania go do toalety. Nie jest również polecany dla kociąt, gdyż w młodym wieku koty często z ciekawości połykają żwirek. Taki posiłek mógłby się skończyć wizytą u weterynarza, lub w najlepszym wypadku poważną niestrawnością. Żwirek silikonowy przeważnie jest stosowany w kuwetach zamkniętych, ponieważ niestety wraz ze znaczną ilością pochłoniętego moczu, żwirek przybiera niezbyt miła dla oka, żółtą barwę. Granulki mogą nie przypaść do gustu niektórym kotom, gdyż ocierając się o siebie wydają dosyć charakterystyczny chrzęst, oraz mogą pylić. Jeżeli kot bardzo ceni sobie odpowiednią atmosferę oraz ciszę w kuwecie tego typu produkt pewnie mu się nie spodobają. Minusem dla właściciela może być cena, jest ona wyższa niż w przypadku żwirków bentonitowych czy drzewnych, ale należy również pamiętać o kilkukrotnie wyższej wydajności żwirku silikonowego.

Najlepszą rekomendacją żwirków silikonowych jest ich niebywała wydajność oraz zdolność do pochłaniania zapachów. Tego typu produkty z pewnością można polecić osobom, które posiadają więcej niż jednego kota. Dzięki temu zaoszczędzą z pewnością wiele czasu podczas codziennych obowiązków związanych z czyszczeniem kuwety. Argumenty które doskonale trafiają do właściciela, mogą być niezrozumiałe dla kota, dla tego w przypadku gdy nasz kot ewidentnie nie lubi żwirków silikonowych nie próbujmy go przekonywać na siłę. Koty najlepiej wiedzą jakiej atmosfery potrzebują w swoich kuwetach.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz